Home / آموزش / چگونه یک سرور برای کسب و کار کوچک تا متوسط خود انتخاب کنید

چگونه یک سرور برای کسب و کار کوچک تا متوسط خود انتخاب کنید

چگونه یک سرور مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

اگر کسب و کارتان به اندازه ای رشد یافته که نیاز دارید اولین سرور شرکت خوذ را انتخاب و تهیه کنید به شما تبریگ میگوییم، خرید سرور تصمیم بزرگی است، این راهنما به توضیح ساده تکنولوژی های ارایه شده میپردازد و شما را برای خرید یک سرور مناسب که تمام نیاز هایتان را برآورده میکند راهنمایی میکند، و از سوی دیگر شما را بیش از چیزی که لازم است مجبور به هزینه کردن نمیکند. من همیشه موافق این هستم که کسب و کار های کوچک به جای خرید سرور تا جایی که امکان دارد از سرویس های ابری استفاده کنند، این راهنما حتی برای شما هم که به سراغ سرویس های ابری میرود یا حتی شمایی که یک مشاور آی تی برای انتخاب خود استخدام کرده اید مناسب است.

سرور چیست؟

شاید یک سرور کوچک در نگاه اول با یک سیستم معمولی با قطعات نسبتا خوب و بالا تفاوت چندانی نداشته باشد، سیستم ها برای این طراحی شده اند که وظایف بسیار پیچیده را انجام دهند، ولی کامپیوتر های رومیزی (Desktop Computers) برای این طراحی شده اند که یک نفر از آنها استفاده کند و به نرم افزار های عمومی مانند یک مجموعه آفیس مایکروسافت (ورد، اکسل و …)، مرورگر اینترنت، نرم افزار ارسال و دریافت ایمیل و نرم افزار های شرکتی مانند اتوماسیون اداری و سیستم دبیرخانه با یک سیستم عامل کاربر پسند دسترسی داشته باشد. سرور ها برای این طراحی شده اند که با استفاده از سیستم عامل هایی که برای استفاده همزمان چند کاربر از یک نرم افزار یا سرویس ایجاد شده اند امکان اتصال چندین نفر را فراهم کنند. یک سرور همچنین امکان اشتراک گذاری اطلاعات به سادگی بین تمام کاربران را فراهم میکند، اطلاعاتی مانند فایل های مورد نیاز، اسناد، عکس ها، مخاطبین و باقی اطلاعات مورد نیاز. با نصب نرم افزارهایی مانند CRM شما میتوانید با مشتریانتان همواره در ارتباط باشید و حتی با انجام تنظیماتی از طریق اینترنت از هرجایی در دنیا به سرور خود متصل شوید. همچنین سرور ها میتوانند پشتیبان اطلاعات موجود برروی سیستم ها و لپ تاپ های شما باشند. اینگونه هیچ وقت اطلاعات حساستنا را از دست نخواهید داد. سرور ها طراحی شده اند تا مطمین باشند، بدون وقفه کار بکنند، تجهیزات و قطعات بکاپ اضافی داشته باشند تا در صورت بروز مشکل به کار خود ادامه دهند، همچنین قابلیت هایی برای بکاپ دستگاه های ذخیره سازی (Storage or hard disk) ارایه میدهند تا همیشه اطلاعاتتان در دسترس باشد و از بین نروند. همچنین یکی دیگر از قابلیت های مهم آنها امکان توسعه است، اگر کسب و کار در حال رشدی دارید سروری تهیه کنید که همراه کسب و کارتان رسد کند.

اگر یک کسب کار کوچک تا متوسط را میچرخانید سوال شما باید این باشد که چه نوع سروری برای من مناسب است؟ نه اینکه آیا من به سرور نیاز دارم؟ اجازه دهید قبل از اینکه وارد انتخاب نوع سرور مناسب شما شویم به یک گزینه جاگزین بپردازیم.سرویس های ابری!

سرویس های ابری جایگزین

چرا همه چیز را روی سرویس های ابری پیاده نکنید؟ چند سال اخیر سرویس های ابری ایجاد شده اند که امکان این را فراهم میکنند تا بدون نیاز به داشتن یک سرور فیزیکی تمام نیاز هایی که دارید را برآورده کنید. سرویس هایی مانند سرویس ابری آمازون، سرویس ویندوز آزور (Azure) مایکروسافت و… از آنجایی که امکان استفاده از این گونه سرویس ها به دلایل مختلف برای ما ایرانی ها تقریبا فراهم نیست وارد بخث آنها نمیشویم. ولی میتوانید از سرویس دهندگان سرور مجازی در ایران برای این منظور استفاده کنید.این گونه سرور ها برای استفاده خیلی از شرکت های کوچک مناسب هستند و بسیاری از کار ها را میتوان از طریق آنها انجام داد ولی هیچکدام جایگزین مناسبی برای یک سرور فیزیکی موجود در محل شرکت نمیباشند. میتوانید مقاله ۵ نکته برای انتخاب سرور مجازی (کلیک کنید) و هاستینگ برروی سرور مجازی (کلیک کنید) را در همین سایت مطالعه کنید. برای آنهایی که وقت کافی ندارند بگذارید به صورت خلاصه بگویم که سرور های مجازی ار نظر هزینه عالی هستند (ارزان هستند) و برای هاستینگ وبسایتتان و سرویس های تحت وب گزینه بسیار مناسبی خواهند بود، چون هزینه راه اندازی بسیار پایینی دارند، برای نگهداری نیاز به دانش فنی بالا ندارید و یا اینکه کسی را برای این منظور استخدام کنید، هزینه تهیه نرم افزار برای آنها پایین است و امکانات بکاپ گیری و تامین اینترنت مناسب را سرویس دهندگان سرور مجازی به خوبی فراهم می آورند، پس اگر وب سایت یا سرویس تحت وب دارید نیاز به هزینه زیاد برای خرید سرور ندارید، ۲ مقاله بالا را بخوانید و نسبت به انتخاب سرور وجازی خود اقدام کنید. ولی برای مسایلی مانند به اشتراک گذاری فایل ها، اتوماسیون اداری (به دلیل حجم زیاد فایل های ضمیمه شده و مناسب نبودن پهنای باند اینترنت و اینترانت در ایران) ، به اشتراک گذاری پرینتر ها، مدیریت ایستگاه های کاری و کاربران، بکاپ گیری فایل های حجیم و …. مناسب نیستند!!!

 

انتخاب سرور مناسب نیاز های شما

نام های بزگی در زمینه تولید سرور فعالیت میکنند مانند HP, Dell, IBM, Intel, Oracle, Fujitsu و Lenovo. که البته هیچ کدامشان در ایران به اندازه HP بخت یارشان نبوده و نتوانستند سهم قابل قبولی در بازا ایران داشته باشند. انتخاب سرور مناسب شما بستگی به نیاز های شما از سرور، نرم افزار هایی که استفاده میکنید، تعداد نرم افزار ها و سرویس ها و همچنین تعداد کاربران شما دارد. اگر نیاز هایتان ساده هستند مثل امکان به اشتراک گذاری فایل ها، تهیه بکاپ اتوماتیک از کامپیوتر ها و لپ تاپ ها و حتی شاید قابلیت دتسرسی Remote و تعداد کاربران شما کمتر از ده نفر هستند، یک NAS تهیه کنید یا یک Windows Home Server. نام های مطرح در این زمینه HP, Netgear, Qnap و Seagate هستند. نسبت به فضایی که نیاز دارید یکی از آنها را انتخاب و خریداری کنید.

ولی اگر تعداد کاربرانی بیش از ده نفر دارید، از ایمیل سرور استفاده میکنید، نیاز به اشتراک گذاری پرینتر ها دارید، از نرم افزار های Server based مانند CRM (نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان) یا ERP (نرم افازار مدیریت منابع شرکت) استفاده میکنید، نیاز به استفاده از Database ها و فایل های حجیم و زیاد دارید باید به فکر خرید یک سرور ایستاده (Tower)، خوابیده با قابلیت نصب در رک (Rack mount) یا حتی Blade باشید. 

 

ماشین مجازی
مجازی سازی سرور
ماشین مجازی
مجازی سازی سرور

اطلاعات پایه راجب به ماشین مجازی (Virtual Machine)

قبل از اینکه به توضیح ۳ نوع سروری که در بالا گفتم بپردازم، به توضیح ساده مجازی سازی و ماشین مجازی برای هر کسی که با مفهوم آن آشنا نیست میپردازیم. مجازی سازی (Virtualization) این امکان را فراهم میکند که با استفاده از یک سرور فیزیکی چندین سرور مجازی داشته باشید. اجازه دهید با ذکر یک مثال ساده تر به توضیح آن بپردازیم. شما یک سرور فیزیکی میخرید که یک مادر بودر دارد، یک یا چند منبع تغذیه دارد (Power Supply)، مقداری رم دارد، یک یا چند پردازنده (CPU) دارد و همچنین تعدادی هارد دیسک برروی آن نصب شده است. قدم بعدی برای استفاده از آن سرور نصب یک سیستم عامل مانند ویندوز سرور ۲۰۱۲ برروی آن است (Microsoft Windows Server 2012). در مجازی سازی به جای نصب آن سیستم عامل ابتدا یک لایه نرم افزاری دیگر به نام Hypervisor بر روی سرور نصب میکنیم. این لایه نرم افزاری این اجازه را میدهد تا به جای نصب یک سیستم عامل چندین سیستم عامل برروی سرورمان نصب کنیم و سیستم عامل ها به صورت مشترک از تمامی منابع سرور (CPU, Ram, Hard, Motherboard) استفاده کنند. شاید بپرسید چرا باید این کار را انجام دهید؟ مجازی سازی منافع بسیاری دارد که مهمترین آنها برای شرکت کوچک تا متوسط را به این شکل میتوان بیان کرد:

۱- امکان نصب سیستم عامل های مختلف برای استفاده های متفاوت. مانند نصب windows server برای نرم افزار اتوماسیون اداری، نصب لینوکس برای نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و Elastix برای تلفن های تحت شبکه

۲- امکان خرید یک سرور نسبتا پرقدرت به جای استفاده از چندین سیستم کامپیتور و یا سرور های ضعیف تر .

۳- هزینه بسیار مقرون به صرفه به دلیل خرید سخت افزار کمتر.

۴- استفاده حداکثری از سخت افزار خریداری شده (بهره وری بسیار بالا نسبت به هزینه پرداخت شده).

۵- امکانات بسیار زیاد برای بکاپ، قابلیت High Avalibility و…. که تضمین بهترین کارکرد با قابلیت حفاظت از اطلاعات و بیشترین زمان آماده به کار را فراهم میکند.

اگر بخواهید سرویس های مختلف را برروی یک سرور پیاده کنید، اولا خیلی وقت ها امکان ندارد چون شما نمیتوانید در حالت عادی برروی یک سرور هم ویندوز نصب کنید هم لینوکس، دوما سرویس ها و نرم افزار های مختلف نیاز های مختلفی دارند که نصب همه آنها برروی یک سرور هم بهره وری و سرعت پاسخگویی آنها را پایین می آورد هم مشکلات متعدد کارکردی (به دلیل تداخل آنها با یکدیگر) و امنیتی (باید امکان ارتباط تمامی نرم افزار ها با بیرون را فراهم کنید و در همزمان امکان نفوذ هکر ها و ویروس ها و کرم ها را به سرورتان میسر خواهید ساخت) به وجود می آورد. و اگر بخواهید برای هر نرم افزار یا سرویس یک سرور جداگانه خریداری کنید نیز مشکلات متعددی خواهید داشت. بسیاری از مواقع نرم افزار ها به منابع سخت افزاری خیلی کمتری از چیزی شما میخرید نیاز دارند. همچنین هزینه های خرید سرور های جداگانه و هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری (تامین قطعات، تهویه هوا، برق، محل نگهداری و…) آنها سر به فلک میکشد. پس یک سرور فیزیکی نسبتا خوب و قوی خریداری کنید و با فناوری مجازی سازی هم در هزینه ها به شدت صرفه جویی کنید هم تمامی نیازتان را مرتفع نمایید.

انتخاب سرور

 

مایکروسافت هوم ویندوز سرور
Microsoft Windows Home Server 2014

Windows Home Server 2011

همانطور که از نام این محصول مشخص است برای استفاده های محدود خانگی طراحی شده، ولی همانطور که قبلا هم اشاره کردم اگر کم تر از ۱۰ کاربر دارید و به این زودی ها قصد گسترش کسب و کارتان را ندارید، استفاده ار Windows Home Server و سرور های طراحی شده برای آن میتوانید یک گزینه کم هزینه و مناسب برای شما باشد. امکانات به اشتراک گذاری خوب و همینطور قابلیت بکاپ گیری اتوماتیم در کنار راحتی در استفاده از قابلیت های آن است. این محصول در دنیا میان شرکت کوچک بسیار پر طرفدار است ولی در ایران شانس چندانی نداشته. ولی باور کنید برای کار های معمولی که اکثر شرکت ها در همین حد نیاز دارند گزینه مناسبی است.فقط و فقط کار ها و امکانات ساده و معمولی.

Network Attached Storage : NAS

ذخیره سازی اطلاعات با HP SAN
HP NAS
ذخیره سازی اطلاعات با Qnap SAN
QNAP NAS

استفاده از NAS یک راه حل ساده، نسبتا ارزان و مطمین برای بسیاری از شرکت های کوچک است، آنها نیازی به موس و کیبورد و مانیتور ندارند و از راه دور به سادگی کنترل میشوند. NAS ها کاربرد ها بسیاری دارند که از مبحث مد نظر این مقاله خارج است ولی تا اینجا بدانید که برای کارهایی مثل اشتراک گذاری فایل ها و بکاپ گیری بسیار کار آمد هستند. همچنین SAN ها از قابلیتی به نام RAID پشتیبانی میکنند که باعث حفاظت از اطلاعات در مقابل خرابی هارد دیسک ها میشود. برای اطلاع بیشتر از قابلیت RAID این مقاله را بخوانید (کلیک کنید)، همچنین برای اطلاع از انواع مختلف آن برروی نام هر یک کلیک کنید: RAID0, RAID1, RAID1E, RAID5, RAID10, RAID50. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که NAS های امروزی حتی در فناوری مجازی سازی نیست بسیار کاربرد دارند و ممکن است بخواهید چند سرور فیزیکی به همراه یک NAS خریداری کنید. امیدوارم در یک مقاله دیگر یتوانیم راجب به NAS ها مفصلا صحبت کنیم.

سرور ایستاده (Tower Server)

سرور HP مناسب
سرور های ایستاده یا Tower

این سرور ها برای شرکت های کوچک طراحی شده اند، نیازی به رک ندارند، روی زمین و یا برروی میز کار میکنند، عمدتا کم ساده هستند و در کنار همه اینها تمام قابلیت های یک سرور پیشرفته را ارایه میکنند. یکی از معروف ترین مدل این سرور ها HP ML350 و HP ML380 است.از دو عدد پاور، ۲ عدد پردازنده، ۸ تا ۱۶ عدد هارد (بسته به مدل) و مقدار زیادی رم (نسبت به مدل متفاوت است) پشتیبانی میکنند که برای اکثر شرکت های کوچک تا متوسط کفایت میکند. این نوع از سرور ها تا همین چند سال پیش در ایران نیز بسیار پر طرفدار بودند ولی به مرور به دلیل تامین سخت تر قطعات جانبی و همچنین نزدیکی قیمت به سری Rack mount مثل سابق طرفدار ندارند و شما در نهایت مجبور به استفاده از مدل های دیگر خواهید بود. 

نکته اینکه بعضی از کارت های سخت افزاری که از اسلات PCI, PCI Express و SPCI استفاده میکنند مانند کارت های استفاده شده در VOIP یا کارت های گرافیک قوی رندرینگ تصویر و فیلم و همچنین کارت های استفاده شده در بانک ها برای کنترل ATM مقداری بزرگ هستند، و این سرور ها گزینه بسیار مناسبی برای استفاده خواهند بود.(یا به تعبیر دیگر تنها گزینه شما در صورت استفاده از کارت های فوق این سرور ها هستند).

 

 

سرور های مناسب رک (Rack Mount)

سرو HP dl380
سرور های Rack mount

همانطور که ار نام آن مشخص است این سرور ها برای جایگیری در رک طراحی شده اند. پر طرفدار ترین و پر استفاده ترین سرور ها در ایران نیز همین گونه هستند و سرور HP DL380 مدلی است که فکر میکنم بالای ۹۰ درصد از سرور های موجود در ایران از این مدل باشند. تمامی قابلیت های سرور های ایستاده (Tower) را دارند با این تفاوت که قابلیت توسعه بیشتری دارند، به سادگی قطعات و تجهیزات مرتبط با آنها در بازار ایران یافت میشودف کاملا مناسب استفاده با فناوری مجازی هستند و در یک نگاه کاملا هر آن چیزی که شرکت های کوچک تا متوسط نیاز دارند فراهم میکنند. به دلیل پشتیبانی از چند قطعه به صورت همزمان کاملا قابل اطمینان هستند. بگذارید این مزیت را با ذکر چند مثال بهتر توضیح دهم:

 • قابلیت استفاده همزمان از دو منبع تغذیه (پاور) فراهم است. هر کدام دچار مشکل شوند دیگری کار تامین برق مورد نیاز سرور را انجام میدهد، همچنین در صورتی که سرور به دلیل بار زیاد نیاز به برق بیشتری داشته باشد (در مصارف شرکتی کم پیش می آید) هر دو منبع به صورت همزمان تامین برق را انجام خواهند داد.

 

 • قابلیت استفاده همزمان از دو عدد پردازنده (CPU). مانند مثال بالا هم در زمانی که پردازنده ای دچار مشکل شود هم در زمان نیاز به قدرت پردازش بیشتر سرور از هر دو پردازنده استفاده خواهد کرد. در مدل DL580 امکان استفاده از ۴ پردازنده به صورت همزمان وجود دارد. ( در مدل های جدید DL380 بعضی مدل ها قابلیت استفاده از ۱ پردازنده را دارند، دقت کنید!)

 

 • از مقدار بسیار زیادی از رم پشتیبانی میکنند، مثلا در سرور DL380 G9 شرکت HP با رقم خیره کننده ۱۵۳۶ گیگابایت مواجه خواهید شد. دقت کنید که کامپیوتری که من درحال تایپ با آن هستم ۴ گیگابایت رم دارد و حتی لپ تاپی که دارم با وجود اینکه بسیار قوی است و از آن برای تست و تدریس مسایل سنگینی استفاده میکنم ۸ گیگابایت رم دارد.حالا تصور کنید هزار و پانصد و سی وشش گیگالایت چقدر میشود. این قابلیت شما را مطمین میسازد که هرچقدر رم در حال حاضر و در آینده مورد نیازتان باشد مشکلی در استفاده از آن نخواهید داشت.

 

 • همچنین تا ۱۶ عدد هار دیسک قابل نصب برروی این مدل از سرور است. خوشبختانه مدل HP DL380 انواع هاردیسک را پشتیبانی میکند. هارد های SAS, SATA, SSD با سرعت ها و ظرفیت های متفاوت. همچنین از RAID های ۰،۱،۵،۶،۱۰ پشتیبانی میکند و خیالتان را از از دست دادن اطلاعات حساس و کارکرد همیشگی سیستم تا مقدار خیلی زیادی راحت میکند.(توجه کنید که تکنولوژی RAID باید در کنار بکاپ گیری مداوم استفاده شود و نه به جای آن.و برعکس آن نیز صادق است). برای مثال شما میتوانید ۲ هارد پرسعت SSD با ظرفیت ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایت برای نصب سیستم عامل در نظر بگیرید، ۴ هارد پرسرعت SAS با ظرفیت ۶۰۰ یا ۹۰۰ گیگابایت برای نصب و راه اندازی نرم افزارهایی که میخواهید و ۲ یا ۴ هارد پرظرفیت SATA با ظرفیت ۲ یا ۴ یا ۶ یا ۸ ترابایت برای بکاپ گیری و همچنین ذخیره فایل ها و اطلاعات کاربران و شرکت.

 

 

سرور های Blade

 

سرور های blade
BLADE Servers

 

سرور های Blade در واقع چندین سرور در یک شاسی هستند.در عکس بالا میتوانید یک شاسی که هشت سرور Blade را در خود جای داده مشاهده کنید. هر سرور Blade خود دارای پردازنده، رم،هارد و … مجزا میباشد و به صورت کاملا مستقل کار میکند. همچنین میتوانید برروی شاسی به غیر از سرور های Blade دستگاه های دیگری نیز نصب کنید. مانند سوییچ و روتر شبکه، فایروال، Load Balancer و بسیاری تجهیزات دیگر. منبع های تغذیه، سیستم خنک کننده و پورت های ارتباطی همگی برروی شاسی نصب شده اند و شما را از هرگونه کابل کشی بی نیاز میکنند. این سرور ها به دلیل هزینه نسبتا بالا در ایران آنچنان مورد استقبال قرار نگرفته اند در حالی که برای شرکت های متوسط به بالا به دلیل امکاناتی که ارایه میکنند بسیار مناسب خواهند بود.

حرف آخر انتخاب سرور مناسب

اگر کمتر از ۱۰ کاربر دارید و نیاز های بسیار محدودی مثل به اشتراک گذاری فایل ها و بکاپ گیری دارید از سرور های Windows Home Server یا دستگاه های NAS استفاده کنید.

اگر امکانات بیشتری میخواهید و از یکی از کارت هایی که قبلا ذکر کردم استفاده میکنید و کارت شما اندازه بزرگی دارد، انتخابی جز سرور های ایستاده نخواهید داشت (سرور های ایستاده با استفاده از mount مخصوص قابلیت نصب در رک را نیز دارند).

اگر میخواهید یک سرور نسبتا همه کاره با قیمت مناسب خرید کنید به سمت سرور های Rack Mount بروید. در بازار ایران تنها مدلی که میشود پیشنهاد داد تا هم کارایی مناسب داشته باشد هم پشتیبانی مناسب و هم قطعات یدکی و تجهیزات جانبی آن به وفور یافت شود سرور HP DL380 خواهد بود.نام های مطرح دیگر در این حوزه وجود دارد ولی باور کنید تنها مدلی که میتوانید با خیال راحت خرید کنید تا نیازتان مرتفع گردد و بعدا دچار مشکل نشوید همین مدل است.(وگرنه هم مدل ها و هم برن های متعددی وجود دارد که برای کار های متفاوت طراحی شده اند ولی به دلیل عدم واردات آنها یا تجهیزات و قطعات مرتبط خیلی قابل پیشنهاد نیستند). شما برای خرید یک سرور DL380 حداقل به حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان (در زمان نوشتن این مقاله هر دلار حدودا ۳۶۵۰ تومان قیمت دارد) بودجه نیاز خواهید داشت. که البته با افزایش قدرت پردازش، میزان رم و هارد این قیمت به مراتب بیشتر خواهد شد. اگر بودجه شما کمترین از این مقدار است دو گزینه پیش روی دارید:

۱- خرید برند های دیگر که ارزان تر هستند و امکانات قابلیت کمتری ارایه میکنند مانند Super Micro یا سرور های Asus. که خیلی پیشنهاد نمیکنم، نه به این دلیل که بد باشند بیشتر به این دلیل که فراوانی مناسبی در ارایه خدمات، تعمیر، قطعات یدکی و تجهیزات جانبی در ایران ندارند. ولی از انصاف که دور نباشیم مدل های مقرون به صرفه ای دارند که میاز اکثر شرکت های کوچک را برآورده میکند.

۲- خرید HP DL380 به صورت کارکرده یا دست دوم. بله درست میبینید، اگر بودجه مناسب برای خرید یک سرور خوب نو را ندارید میتوانید دست دوم یا کارکده آن را خریداری کنید. باور کنید یا نه استفاده از سرور های دست دوم برندی مانند HP بسیار بهتر از خرید سرور نو از برند های متفرقه و یا خرید سروری است که بعدا دچار مشکلتان خواهد کرد. طراحی و ساخت این سرور ها به قدر خوب و با کیفیت است که سال ها میتوان از آنها در زیر فشار کاری بالا استفاده کرد.

اگر سرویس دهنده یک نرم افزار یا سرویس تحت وب هستید و میخواهید سروری در یک Datacenter قرار دهید سرور HP DL360 را به شما پیشنهاد میکنم. این سرور قابلیت های خوبی دارد و از طرفی فقط به ۱U فضای رک نیاز دارد. (سرور HP DL380 نیاز به ۲U فضا دارد) و از آنجاییکه شما در دیتا سنتر به ازای هر Unit پول میدهید DL360 گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود.

اگر یک شرکت نسبتا بزرگ، یک بیمارستان یا دانشگاه هستید استفاده از سرور های Blade را به شما پیشنهاد میکنم. متاسفانه قیمت نو این سرور ها در ایران مقداری نا عادلانه بالاست، پس اگر میتوانید از تجهیزات دست دوم استفاده کنید میتوانید با تقریبا ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان یک شاسی با ۱۲ تا ۱۶ سرور Blade خریداری کنید که تمامی نیاز های شما را برآورده خواهد کرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟ لطفا نظر خود را بنویسید.

پاسخ سوالاتون رو پیدا نکردید؟ در نظرات آن را مطرح کنید.

 

فروش ویژه سرور های دست دوم HP

سرور کارکرده HP DL380 G7

سرو HP dl380

 

 

سرور کارکرده HP ML350 G6

سرور HP مناسب

فروش ویژه محصولات دست دوم سیسکو

Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ G  بیست و چهار پورت POE گیگ
Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ چهل و هشت پورت POE

 

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

VLAN Management چیست

چگونه یک VLAN Management داشته باشیم؟

Management VLAN چیست؟ در ساختار شبکه های امروزی VLAN ها عضو جدایی ناپذیری از شبکه ...

4 comments

 1. سلام
  دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر هستم چندتا سوال در رابطه با ویندوز سرور و شبکه دارم
  اگه امکانش هست ایدی تلگرامتون بدید یا یه پیام به ایدی زیر بدید
  خیلی ممنون
  telegram id :@psk007

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.