Home / آموزش / آموزش شبکه / راهنمای کانکتورهای فیبر نوری (از چه کانکتوری استفاده کنیم!)

راهنمای کانکتورهای فیبر نوری (از چه کانکتوری استفاده کنیم!)

چه در حال نصب یک شبکه فیبر نوری جدید در اصفهان باشید و یا در حال تعمیر و بازسازی یک سیستم سنتی در تهران و یا هرجای دیگر در ایران، استفاده از این راهنمای کانکتور فیبر نوری به شما کمک خواهد کرد تا بدانید به دنبال چه نوع کانکتوری هستید و یا اینکه نیاز به جایگزینی چه نوع کانکتوری دارید.

لیست زیر، یک ابزار عالی برای شناسایی و معرفی کانکتورهای فیبر نوری است. از لیست زیر به عنوان یک مرجع استفاده کنید، حتی می توانید با کمک آن، نوع کانکتوری را که باید در پروژه بعدی فیبر نوری خود به کار برید نیز انتخاب کنید.

کانکتور ST

st connector
کانکتور فیبر نوری اس تی

کانکتور ST از یک اتصال نیزه ای پیچ و قفلی، همراه با بست ۲٫۵ میلی متری استفاده می کند. این کانکتور در Single mode و Multimode در دسترس بوده، و ویژگی های آن قابلیت اطمینان و بادوام بودن در زمینه نصب و راه اندازی است. طراحی FIS کانکتورST ، نصب کننده ها را قادر می سازد تا پشت بدنه را مستقیما به داخل جلد کابل و Kevlar بپیچانند.

کانکتور FC

FC connector
کانکتور فیبر نوری اف سی

کانکتورهای FC به طور ویژه برای برنامه های کاربردی ارتباطات از راه دور طراحی شده اند و عملکرد قطع یا عدم اتصال غیر نوری را تامین می کنند. این کانکتور برای ارتباطات با دوام تر، با یک اتصال رشته ای طراحی شده است. فرول یا بست این کانکتور به یک پیش شعاع، در PC خاتمه می یابد، چیزی که low back reflection را تضمین می کند.FIS  کانکتور ST با بست های آلیاژ ضدرنگ یا زیرکونیوم در دسترس است.

 

کانکتور LC

LC connector
کانکتور فیبر نوری ال سی

کانکتور LC تحت لیسانس تکنولوژی های Lucent است، دارای اندازه کوچکی بوده و یک طراحی ضد کشش را تامین می کند (یه قفل یکطرفه دارد که با کشیده شدن بیرون نیاد)، این کانکتور برای برنامه های کاربردی با تراکم بالا عالی است. در هر دو نسخه های simplex و duplex در دسترس است. کانکتور LC با یک بست زیرکونیومی ۱٫۲۵ میلی متری در دسترس می باشد. LC همچنین شامل یک مکانیزم قفل منحصر به فرد است که پایداری و دوام را در رک مونت سیستم تامین می کند. این کانکتور محبوبترین کانکتور موجود در بازار ایران است که امروزه بیشتزین استفاده در شبکه های فیبر نوری داخلی (LAN) و ارتباطات Storage Networking را دارد.

 

کانکتور SC

SC connector
کانکتور فیبر نوری اس سی

SC یک کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری با یک بست زیرکونیومی پیش شعاعی ۲٫۵ میلی متری است. در سبک های simplex و duplex در دسترس است، ویژگی های این کانکتور، طراحی یک اتصال کشش- فشار است که برای پچ کردن سریع کابل ها داخل رک یا مونت های دیوار مناسب می باشد. برای ایجاد ارتباطات duplex کلیپ نگهداری duplexی را به کار می برد که قابل استفاده مجدد است (یعنی میتوانید آن را خارج کنید و دوباره در یک کانکتور دیگه استفاده کنید).این کانکتور بعد از کانکتور LC بیشترین استفاده را در ایران دارد، مخصوصا شرکت های دولتی که سابقه استفاده طولانی از شبکه های فیبر نوری دارند مثل شرکت نفت و وزارتخانه های دیگر در تهران بیشترین استفاده رو از این مدل کانکتور مخصوصا در دستگاه های قدیمی دارند.

 

کانکتور MTP

MTP connector
کانکتور فیبر نوری ام تی پی

CONEC® MTP®   امریکایی، یک کانکتور سازگار MPO است که اتصالات سریع و قابل اطمینانی را برای حداکثر ۱۲ فیبر تامین می کند. این کانکتور در singlemode، با یک کاهش سیگنال ۰٫۲۵db و در multimode با کاهش ۰٫۲db در دسترس است. کانکتور های چهار و هشت فیبری MTP موجود می باشند. بست های singlemode طوری طراحی شده اند که به زاویه ۸ درجه پولیش شده باشند. این کانکتور بیشتر در اتصالات مخابراتی کاربرد دارد و خیلی در LAN از آن استفاده نمیکنند.

 

کانکتور MU

MU connector
کانکتور فیبر نوری ام یو

کانکتور MU برای اتصالات و ارتباطات با تراکم بالا طراحی شده است. این کانکتور تک فیبری کوچک، دارای عملکرد سطح بالایی است، و دو برابر بیشتر از تراکم بسته بندی یا پکیجینگ کانکتور SC را تامین می کند. این کانکتور یکی دیگر از کانکتورهای پر استفاده در ایران میباشد.

 

کانکتور D4

D4 connector
کانکتور فیبر نوری دی۴

کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری D4، دارای بخش های رشته ای شده است که پیچیدگی و زمان سرهم کردن را کاهش می دهد.

 

کانکتور ESCON

ESCON connector
کانکتور فیبر نوری اسکان

Escon با استفاده از یک ساختار بست شناور، و یک مکانیزم قفل مثبت یا پوزیتیو، یک کانکتور duplex (دو تایی) را ایجاد می کند. از دیسک پولیش استاندارد ST و یک کریپمپر دو قالبی مخصوص بهره می برد. Escon یک علامت تجاری ثبت شده شرکت IBM است. که در ایران خیلی کاربرد ندارد.

 

کانکتور FDDI

FDDI connector
کانکتور فیبر نوری اف دی دی آی

برای نیازمندی های کانکتور FDDI multimode خود، از میان کانکتور AMP یا Molex یکی را انتخاب کنید. کانکتورهای AMP FDDI، افت سیگنال یا افت پایین، جفت گیری قفل یا لچ کناری مثبت، دو قطبی بودن، کلیدزنی و کاهش فشار فیبر را یکی کرده است. تمام کانکتورها دارای فرول یا بست های زیرکونیومی هستند.

کانکتور Biconic

Biconic connector
کانکتور فیبر نوری بیکونیک

کانکتور Biconic با یک بست پلیمری، عملکرد بالایی را برای برنامه های کاربردی singlemode و multimode تامین می کند.

 

کانکتورهای SMA 905 & 906

SMA connector
کانکتور فیبر نوری اس ام ای

کانکتورهای multimode SMA 905 و ۹۰۶، با بست های فلزی ضدزنگ یا آلیاژ ضدزنگ موجود می باشند. بست آلیاژی ضدزنگ FIS، برای پذیرفتن اندازه های متفاوت فیبر ممکن است که از ۲۴۰μm تا ۱۵۵۰μm  سوراخ شده باشد. زمانی که در جفت گیری، آستین یا اسلیو ۹۰۶ SMA را داخل آستین ۹۰۵ SMA نصب می کنید، ½ اسلیو تامین شده باید بر روی بست ۹۰۶ نصب شده باشد.

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

آموزش استفاده از poe

سیسکو inline power, POE یا POE پلاس

سیسکو Inline power، POE یا POE پلاس. کدام یک برای شما مناسب هستند؟ دو تکنولوژی ...

4 comments

  1. محمد مختاری پور

    با تشکر از مطالب بسیار مفید شما در زمینه معرفی کانکتورهای فیبر نوری.

  2. مطالبتان بسیار مفید بود ، فقط جسارتا در اجرای کابل های فیبر به صورت زیر زمینی زاویه خمش در سرعت ارتباط نقشی دارد ؟

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.