Home / آموزش / آموزش شبکه / محدود کردن پهنای باند پورت های سوئیچ

محدود کردن پهنای باند پورت های سوئیچ

چگونه پهنای باند یک پورت از سوئیچ سیسکو را به دلخواه محدود کنیم؟

چرا شما باید بخواهید تا پهنای باندتان را محدود کنید؟

مسائل مختلفی وجود دارند تا شما بخواهید این کار را انجام بدید. درست است که اکثرا ما از یک پورت سوئیچ انتظار داریم تا با بیشترین سرعت کار کند ولی مواردی نیز وجود دارند که شما خلاف این خواسته را خواهید داشت. مثلا فرض کنید در یک ISP کار میکنید و پهنای باند ۱Mb/s را به یک مشتری فروخته اید. در این مثال پورت سوئیچ شما با پهنای باند ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ مگابیت full duplex کار میکندف پس شما نیاز خواهید داشت تا پهنای باند منتهی به دستگاه مشتری را محدود کنید. این فقط یکی از مثال هایی است که میتوان گفت ولی موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد تا شما نیاز به محدود کردن پهنای باند در یک پورت سوئیچ را داشته باشید. اجازه دهید به دستوراتی که میتوان با آنها این کار را انجام میدهند بپردازیم.

چگونه یک Bandwidth Limit بر روی سوئیچ سیسکو ایجاد کنیم؟

در سوئیچ های سیسکو (نه در روتر های آن) قابلیتی به نام Shape Round-Robin Queue Bandwidth وجود دارد. که با دستور srr-queue bandwidth پیکره بندی میشود. این دستور بعد از IOS 12.2(25) به قابلیت های سوئیچ های سیسکو اضافه شده است. برای مثال من از یک سوئیچ ۲۹۶۰ استفاده میکنم.

Switch(config)# interface FastEthernet 0/1
Switch(config-if)# srr-queue bandwidth ?

limit Configure bandwidth-limit for this interface

shape Configure shaping on transmit queues

share Configure shared bandwidth

همانطور که میبینید برای مثال درون تنظیمات fast 0/1 وارد شدیم. و علامت سوال بعد از دستور srr-queue bandwidth به ما سه حالت limit, shape و share را نمایش میدهد. ما در این مقاله روی قابلیت limit صحبت میکنیم ولی این نکته را به یاد داشته باشید که شما میتوانید از این دستور برای shape کردن و share کردن پهنای باند نیز استفاده کنید. (برای درک بهتر قابلیت های srr-queue اینجا کلیک کنید.)

برای مثال در اینجا یک اینترفیس ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه داریم، فرض کنید شما پهنای باند ۱۰ مگابیتی به یکی از مشتریان خود فروخته اید. برای محدود کردن پهنای باند با استفاده از srr-queue به شکل زیر عمل کنید:

Switch(config)# interface FastEthernet 0/1

Switch(config-if)# srr-queue bandwidth limit 90

عدد ۹۰ بعد از limit در واقع ۹۰ درصد از پهنای باند آن اینترفیس را محدود میکند (از دسترس خارج میکند) پس اگر پورت ۱۰۰ مگابیتی دارید ۹۰ مگابیت آن محدود میشود و فقط ۱۰ مگابیت آن در دسترس خواهد بود.

حالا فرض کنید میخواهید پهنای باند را به ۱ مگابیت محدود کنیم. میتوانید ابتدا سرعت آن اینترفیس را با دستور speed روی ۱۰ مگابیت تنظیم کنید و سپس از طریق دستور srr-queue آن را روی ۱ مگابیت محدود کنید. در این صورت به شیوه زیر عمل خواهیم نمود.

Switch(config)# interface fast 0/1

switch(config-if)# speed 10

Switch(config-if)# srr-queue bandwidth limit 90

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم دستور srr-queue فقط برروی سوئیچ ها وجود دارد و روتر های سیسکو آن را پشتیبانی نمیکنند برای محدود کردن روتر ها میتوانید از دستورات دیگری مانند rate-limit استفاده کنید. برای مثال با دستور زیر میتوانید یک اینترفیس بر روی روتر را با پهنای باند ۱ مگابیت محدود کنید.

Router(config-if)# rate-limit output 10000000 2000 2000 conform-action continue exceed-action drop

 

منبع: TechRepublic

 

دانلود IOS های سوئیچ های سری ۳۷۵۰ از اینجا

 

دانلود IOS های سوئیچ های سری ۳۵۶۰ از اینجا

 

دانلود IOS های سوئیچ ها سری ۲۹۶۰ از اینجا

 

این مقاله برای شما مفید بود؟ لطفا نظر خود را بنویسید.

پاسخ سوالاتون رو پیدا نکردید؟ در نظرات آن را مطرح کنید.

 

 

فروش ویژه سرور های دست دوم HP

سرور کارکرده HP DL380 G7

سرو HP dl380

سرور کارکرده HP ML350 G6

سرور HP مناسب

فروش ویژه محصولات دست دوم سیسکو

Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ G  بیست و چهار پورت POE گیگ
Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ چهل و هشت پورت POE

 

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

آموزش استفاده از poe

سیسکو inline power, POE یا POE پلاس

سیسکو Inline power، POE یا POE پلاس. کدام یک برای شما مناسب هستند؟ دو تکنولوژی ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.