Home / آموزش / آموزش شبکه / storage / طرح جدید شرکت ناتیلوس برای کاهش هزینه با اولین دیتاسنتر شناور

طرح جدید شرکت ناتیلوس برای کاهش هزینه با اولین دیتاسنتر شناور

لنگرها را بکشید! اولین دیتاسنتر شناور شرکت ناتیلوس

همه سوار شید، شرکت دیتا تکنولوژی ناتیلوس قصد دارد با نمونه جدید دیتاسنتر شناورش به دریا بزند. از دریا زدگی هم نترسید چون این دیتاسنتر دریایی روی اسکلت یک کشتی که دائما لنگر انداخته و از اسکله جدا نمی شود، قرار گرفته. این شرکت امیدوار این افزایش کارایی مصرف انرژی پیشبینی شده بتواند سود سرشاری را نصیب آنها کند.

نبرد با هزینه های روز افزون انرژی تاکنون باعث بوجود آمدن تکنیکهایی شده که همگی از انرژی های تجدیدپذیر برای کم کردن هزینه استفاده می کنند، مانند دیتاسنترهایی که نیروی خود را از انرژی زمین گرمایی یا سدها یا نیروگاه های خورشیدی تامین می کنند.

تهویه و خنک کردن یکی از بالاترین مصراف انرژی در دیتاسنترهای قدیمی را به خود اختصاص داده و یکی از معمولترین روشهای کم کردن هزینه برق و انرژی، کم کردن یا به کلی حذف تهویه و خنک سازی است. چندین دیتاسنتر بزرگ طرح های تهویه با هوای آزادی را بکار گرفته اند که در آنها خنک سازی یا اصلا وجود ندارد یا بسیار محدود است. شرکت ناتیلوس از این روش استفاده کرده تا هزینه های عمومی مربوط به خنک سازی را بطور چشمگیری کاهش دهد.

دیتاسنتر جدید و شناور شرکت ناتیلوس
دیتاسنتر شناور شرکت ناتیلوس

طرح دیتاسنترهای دریایی کاملا هم جدید نیست، در واقع گوگل حق ثبت اختراع طرحی را در اختیار دارد که مربوط به دیتاسنتری مستقر در کشتی است که حرکت هم می کند و از نیروی امواج برق تولید میکند. اینکه گوگل فعالانه در حال توسعه این طرح باشد یا نه مشخص نیست. فعلا روش دیتاسنتر آبی ناتیلوس تنها تکنیک تجاری شده و تست شده ای است.

این دیتاسنتر آبی ( که به افتخار مادر مدیر عامل “Eli M” نامگذاری شده ) در واقع نسخه ای کاملا عملیاتی از نمونه اولیه برای اثبات طرح مفهمومی است، که این شرکت نشان داده در مقایسه با نمونه های مشابه زمینی ( درون ساختمانی ) به ۳۰ درصد کاهش مصرف انرژی و هزینه های اجرایی دست یافته است.

ناتیلوس کف دیتاسنتر را روی عرشه اسکلت یک اقیانوس پیما که در بندری امن لنگر انداخته و ثابت است، سوار کرده و از آب زیر بدنه برای خنک کردن داخل استفاده میکند. این سیستم همچنین از یک تکنیک تبادل حرارت مدار بسته استفاده می کند که آب را هدر نمی دهد، که مزیت قابل توجهی نسبت به دیگر طرحها است. ناتیلوس ادعا کرده که نسبت به یک دیتاسنتر متوسط زمینی ( درون ساختمانی ) با تهویه آبی، سالیانه ۱۳۰ میلیون گالن ( نزدیک به ۵۰۰ میلیون لیتر ) در مصرف آب صرفه جویی میکند.

سیستمهای انتقال نیرو، پستهای تقلیل ولتاژ و برق اضطراری، قسمت بزرگی از هر دیتاسنتری را اشغال می کنند و روش شرکت ناتیلوس این سیستمهای حیاطی را در زمین خشک نگه میدارد. ناتیلوس برای تضمین افزونگی ( redundancy ) از چندین نقطه برق و اینترنت را وارد دیتاسنتر می کند.

محل آبی با زیربنای ۳۰ هزار فوت مربع ( نزدیک به ۳ هزار متر مربع ) این دیتاسنتر گذینه جالب توجهی برای مناطق زلزله خیز به شمار میرود. ناتیلوس همچنین اعلام کرده که با حذف تجهیزات برقی و خنک سازی، این فضای ۳۰ هزار فوت مربعی معادل یک فضای ۸۰ هزار فوت مربعی ( نزدیک به ۷۵۰۰ متر مربع ) در روی زمین کارایی دارد.

طرح اولیه دیتاسنتر شناور
طرح مفهومی دیتاسنتر

شرکت ناتیلوس قصد دارد با پشتوانه ۲۵ میلیون دلاری سرمایه گذاری بخش خصوصی که در اختیار دارد این طرح را در سطح بین المللی پیاده سازی کند. این شرکت همچنین طیف وسیعی از ابزارهای DCIM یا مدیریت زیرساخت دیتاسنتر یا ارائه میدهد که بسیار محتمل است در این دیتاسنتر شناور از آنها استفاده کند.

دوام این روش آبی ممکن است بعید بنظر برسد، ولی چند سال پیش هم که نظریه تهویه با هوای آزاد دیتاسنترها مطرح شد خیلی آن را بن بست می دانستند. دیتاسنترهای فضای آزاد، بدلیل وابستگی به شرایط آب و هوایی تنها محدود به نقاط جغرافیایی خاصی هستند و فقط برای اجرا در مقیاسهای بزرگ توجیه اقتصادی دارند، با این حال بازهم جای پای خود را محکم کرده اند.

ناتیلوس محدودیت های جغرافیایی کمتری داشته و تنها به دریا نیاز دارد. علاوه بر آینکه پاسخگوی نیاز مشتریان کوچکتر هم هست، استفاده از امکانات دیتاسنترش برای سرویسهای محاسباتی پایه ای، سرویسهای وب هاستینگ، کلود و سرویسهای بازیابی اطلاعات بعد از فاجعه هم قابل توجیه است.

در هر صورت، این طرح جدید تیری را از چله کمان دیتاسنترهای بزرگ زمینی ربوده و تنها زمان مشخص میکند که در این نبرد پیروز شده یا در همان دریا غرق می شود.

منبع: http://www.tomsitpro.com/articles/nautilus-data-center-barge-water,1-3025.html

درباره ونداد نظیف کار

Check Also

computer-networking-5

بهترین مدارک شبکه کامپیوتری برای سال ۲۰۱۶

پنج مدرک برتر شبکه های کامپیوتری برای سال ۲۰۱۶ در بازار کار امروز ایران و ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.