Home / آموزش / آموزش شبکه / storage / raid 0 چیست و چه معایب و مزایایی دارد!

raid 0 چیست و چه معایب و مزایایی دارد!

(RAID 0 (striping چیست؟

در RAID 0، تمام درایوها به صورت یک دیسک منطقی ترکیب شده است (شکل ۲). این پیکربندی، قیمت پایین و عملکرد بالایی دارد، اما در مقابل فاقد حفاظت داده (Redundancy) است، به این معنی که یک خطا در یک درایو منفرد (یک دیسک یا هارد)، سبب از دست رفتن و نابودی تمام اطلاعات می شود. زمانی که نیاز به سرعت بالایی دارید (مثل وب سرور که اطلاعات کوچک چندین بار در بازه زمانی کوتاه مورد نیاز است) این RAID پیشنهاد میشود.

توجه داشته باشید که این سطح از RAID سرعت بسیار بالایی دارد ولی چون از Redundancy پشتیبانی نمکند در انتخاب آن باید توجه لازم را داشت!

به این ترتیب، RAID 0 توصیه نمی شود. از آنجایی که SSDها مقرون به صرفه تر شده و ظرفیت شان نیز رشد کرده، لذا محبوبیت RAID 0 کاهش یافته است. به هر حال، مزایای دسترسی خواندن/نوشتن سریع، به تهدید از دست رفتن تمام داده ها بدلیل یک عدم موفقیت یا خرابی درایو به اصطلاح نمی چربد مگر اینکه از تمام اطلاعات در جای دیگر Backup  داشته باشید و سرعت برایتان خیلی اهمیت داشته باشد.

کاربرد: این RAID برای موقعیت هایی مناسب است که در آن داده از اهمیت حیاتی و مبرمی برخوردار نباشد، مانند تولید کارهای ویدیویی/صوتی، تصویربرداری چندرسانه ای، CAD، ثبت داده و غیره. موقعیت هایی که حتی از دست رفتن تمام اطلاعات درایو نیز مهم نیست، چرا که امکان کپی مجدد و سریع آنها از منبع وجود دارد. در کل، RAID 0 توصیه نمی شود.

مزایا:

  • سریع و ارزان.
  • امکان استفاده از تمام ظرفیت دیسک یا درایو. یعنی اگر مثلا ۵ دیسک ۱ ترابایتی داشته باشید با استفاده از این RAID یک درایو ۵ ترابایتی خواهید داشت.(در RAID هایی که امکان Redundancy و یا Fail over را داشته باشند مقداری از حجم فضای دیسک ها برای این امکان از فضای کلی کم میشود که بسته به نوع RAID متفاوت خواهد بود.
  • سرعت در نصب و تنظیم. اشتراک بار داده ای چندین هارد دیسک، آن را از تمام آرایه ها (Arrays) سریع تر کرده است.

معایب:

  • RAID 0 به هیچ وجه حفاظت داده ای ندارد.
  • اگر یک درایو دچار مشکل شود، تمام داده ها بدون شانس بازیابی از دست خواهند رفت.

RAID 0 چگونه کار میکند

همانطور که در شکل بالا نیز میبینید اطلاعات به این صورت که هر بیت در یک دیسک نوشته میشود ذخیرخ میگردند و همین امر باعث میشود که سرعت خواندن و نوشتن به شدت افزایش پیدا کند مخصوصا زمانی که از تعداد دیسک های بیشتری استفاده کنید! RAID 0 از ۲ تا ۳۲ هارد دیسک پشتیبانی میکند.

در تصویر زیر نیز چگونگی نوشتن اطلاعات توسط RAID 0 را میتوانید ببینید.

آموزش Raid 0

برای آشنایی بیشتر با RAID کلیک کنید:  RAID چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

 

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

آموزش استفاده از poe

سیسکو inline power, POE یا POE پلاس

سیسکو Inline power، POE یا POE پلاس. کدام یک برای شما مناسب هستند؟ دو تکنولوژی ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.