Home / آموزش / آموزش شبکه / storage / چرا RAID 5 یکی از محبوبترین RAID های دنیاست؟

چرا RAID 5 یکی از محبوبترین RAID های دنیاست؟

(RAID 5 (Parity with Striping چیست؟

مرسوم ترین و مناسب ترین سطح RAID، یا به عبارتی یک RAID همه جانبه، سطح ۵ است، RAIDی که بلاک های داده را در میان تمام دیسک های موجود در یک آرایه stripe کرده یا ریز ریز می کند (برای حداقل ۳ دیسک تا حداکثر ۳۲ عدد دیسک این کار را انجام میدهد، در واقع حداقل باید ۳ دیسک داشته باشید تا بتوانید RAID 5 را راه اندازی کنید)، RAID 5 همچنین داده parity (نوعی داده است که همزمان با نوشتن دیگر داده ها، به صورت منظم بر روی دیسک های دیگر نوشته می شود، مثل بکاپ گرفتن از اطلاعات با این تفاوت که در آن واحد و همزمان انجام میشود) را نیز میان تمام دیسک ها توزیع می کند (شکل ۵). در صورت بروز خطا و اشکال در یک دیسک، سیستم، داده parity را از دیسک های در حال کار خوانده و بلاک های داده ای که از دست رفته اند را مجددا می سازد.

عملکرد خواندن این RAID قابل مقایسه با RAID 0 است، با این تفاوت که تنها تاوانی که RAID 5 باید بدهد، مربوط به نوشتن می باشد، چرا که پیش از اتمام و تکمیل عملیات، باید هم زمان دو بلاک داده را پر کند، یکی مربوط به بلاک داده اصلی است و دیگری مربوط به داده parity.

در هر مجموعه RAID، parity به تنهایی به یک دیسک نیاز دارد، بنابراین ظرفیت قابل استفاده در این RAID همیشه یکی کمتر از تعداد کل دیسک های موجود در پیکربندی است. یعنی اگر مثلا ۳ هارد ۱ ترابایتی داشته باشید بعد از استفاده از RAID 5 ظرفیتی برابر با ۲۰۴۸ گیگابایت برایتان قابل استفاده خواهد بود و اگر ۶ هارد ۱ ترابایتی داشته باشید این ظرفیت معادل با ۵۱۲۰ گیگابایت خواهد بود و در واقع در هر دو حالت یکی از هارد ها برای ذخیره parity  رزرو خواهد شد و قابل استفاده نخواهد بود.

کاربرد:

اغلب در فایل سرورها، سرورهای ذخیره سازی عمومی، سرورهای پشتیبان گیری یا backup، جریان داده ای یا data streaming، و دیگر محیط هایی که نیازمند عملکرد خوب بوده اما در عین حال محدودیت های هزینه ای نیز دارند، استفاده می شود. توجه کنید که بدلیل عملکرد ضعیف نوشتن تصادفی یا random write، این RAID برای پایگاه داده (Database) برنامه های کاربردی (Application) مناسب نیست.

امتیاز:

 • ارزش مناسب، قیمت خوب و عملکرد عالی همه جانبه آن است.

معایب:

 • یک دیسک ظرفیت برای داده parity کم می شود.
 • در هر زمان، تنها می تواند یک دیسک خراب شده را احیا کند و از نو بسازد.
 • اگر دو دیسک به طور همزمان خراب شوند، تمام داده ها از دست می رود.

توجه: قویا توصیه می شود که، به منظور جلوگیری از بروز چندین خرابی همزمان در دیسک ها، با RAID 5، یک hot spare (دیسکی است که در صورت بروز خرابی و اشکال در یکی از دیسک های مجموعه با آن جایگزین می شود، دقت کنید که در این دیسک در حالت عادی داده ای ذخیره نمی شود، اما در صورت خرابی یک دیسک با آن جایگزین شده و داده ها در آن از نو ساخته می شوند) نیز نصب کنید.

توجه: از آنجایی که SSDها در حال ارزان تر شدن هستند، و عملکرد آنها بر روی HDDها بهبود یافته است، به نظر می رسد این امکان وجود داشته باشد که از آرایه های RAID 5 برای پایگاه داده برنامه های کاربردی استفاده کرد، اما ماهیت کلی کوچک بودن نوشتن تصادفی در RAID 5 یا  small random writes، همچنان به این معنی است که RAID 5 نباید در سیستم هایی استفاده شود که نوشتن تصادفی یا random writes دارند، حال چه کوچک باشند و یا بزرگ. در مقابل، باید به جای آن از یک آرایه غیر parity مانند RAID 10 استفاده کرد.

مرسوم ترین نوع raid

 

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

5 نکته برای انخاب سرور مجازی

۵ نکته برای انتخاب VPSمناسب شما

کدام مدل از سرور مجازی برای کار شما مناسب است؟ شما بین VPS SSD و VPS ...

2 comments

 1. میشه از حافظه های SSD تو رید ۵ استفاده کرد؟
  از کجا بدونیم سیستم مورد استفاده از random writes استفاده میکنه؟

  • بله، شما میتونید از SSD در Raid5 استفاده کنید به دو شرط، یک اینکه Raid controlleretoon از SSD پشتیبانی کنه، و دوم اینکه SSD ای که خریداری میکنید از قابلیت Raid پشتیبانی کنه، تقریبا همه کنترلر های جدید و SSD هایی که برای محیط های Enterprise طراحی شده اند از هر دو قابلیت پشتیبانی میکنند.
   قابلیت Random write در تمامی SSD ها استفاده میشه چون مکانیسم حافظه های SSD دسترسی به صورت random هست، تنها نکته ای که باید توجه کنید اینه که در هنگام Random Read و Random write سرعت دیسک شما چقدر هست که میتونید این اطلاعات رو در صفحه مشخصات محصول مشاهده کنید، هر چه این سرعت ها بالاتر باشن شما بازدهی به مراتب بالاتری از دیسکتون خواهید داشت. همچنین برای استفادتون میتونید دیسک مناسب همون کار رو تهیه کنید، مثلا اگر برای وب سرور بخواهید SSD تهیه کنید، دیسک هایی هستند که به این منظور طراحی شده اند که سرعت Read و Random read خیلی بیشتری دارند.
   میتونید از سایت زیر هم برای مقایسه و کسب اطلاع بیشتر در مورد انواع SSD استفاده کنید:

   http://ssd.userbenchmark.com/

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.