Home / آموزش / آموزش شبکه / storage / RAID 50، هزینه اضافی یا برنامه ریزی برای آینده؟

RAID 50، هزینه اضافی یا برنامه ریزی برای آینده؟

(RAID 50 (parity with Striping چیست؟

RAID 50 (که گاهی اوقات RAID 5+0 نیز نامیده می شود)، ترکیبی از چندین مجموعه RAID 5 و RAID 0 است؛ به عبارتی این بار نیز با ترکیب ویژگی های دو مجموعه RAID رو برو هستیم (شکل ۹ و ۱۰ را ببینید)؛ یعنی خاصیت striping ابتدا تمام دیسک ها را به صورت ریز ریز شده یا striped شده در می آورد، سپس هر قسمت striped شده به صورت یک مجموعه RAID 5 تنظیم می شود، در نهایت نیز تمام مجموعه های RAID 5 به صورت RAID 0 در می آیند تا امکان دسترسی به تمام دیسک ها و استفاده از ظرفیت ها برای کاربر وجود داشته باشد. مزایای RAID 5 در اینجا نیز وجود دارد، به علاوه خاصیت RAID 0 نیز امکان الحاق تعداد زیادی از دیسک ها را به صورت یک دیسک منطقی می دهد. در هر زیرمجموعه از آرایه ها، حداکثر یک دیسک ممکن است بدون از دست دادن داده، خراب شود. همچنین، زمان مورد نیاز برای ساخت مجدد داده ها در RAID 50، به طور قابل ملاحظه ای کمتر از یک آرایه بزرگ RAID 5 است.

یک پیکربندی از RAID 50، می تواند ۶ یا تعداد بیشتری دیسک را در خود جای دهد، اما باید تنها با پیکربندی هایی کار کند که بیش از ۱۶ دیسک دارند. ظرفیت قابل استفاده RAID 50، ۶۷-۹۴% است، و این رقم به تعداد دیسک های داده ای در هر مجموعه RAID بستگی دارد.

باید به این نکته توجه کرد که، در یک RAID 50، می توان بیش از دو leg داشت. برای مثال، با داشتن ۲۴ دیسک، می توانید یک RAID 50 با دو leg یا دو پایه ۱۲ دیسکی داشته باشید، و یا اینکه یک RAID 50 با سه leg و هر leg هشت دیسک را ایجاد کنید. مدل اول این دو نوع آرایه، ظرفیت بیشتری را پیشنهاد می دهد، چرا که در این مدل تنها دو دیسک برای parity استفاده می شود و یا به عبارتی تنها ظرفیت دو دیسک را از دست می دهد، اما آرایه دوم عملکرد بیشتری دارد و سریعتر داده ها را از نو می سازد، چرا که در کل آرایه، تنها دیسک هایی از leg برای تابع بازسازی به کار می روند که خراب شده باشند و باقی دیسک ها برای بازسازی به کار نمی روند.

کاربرد:

این پیکربندی برای مکان هایی مناسب است که لازم است تعداد زیادی دیسک به صورت یک آرایه به کار رود، اما در عین حال برای RAID 10 نیز خیلی بزرگ هستند، مانند خیلی از سرورهای با ظرفیت بالا.

امتیاز:

  • ارزش منطقی و قیمت مناسب برای خرید.
  • عملکرد همه جانبه و خوب، به خصوص برای data streaming یا جریان داده ای، و قابلیت های با ظرفیت خیلی بالا.

معایب:

  • نیاز به تعداد دیسک های زیاد.
  • ظرفیت هر دیسک در هر مجموعه RAID 5 برای parity از دست می رود.
  • به دلیل این کمبود ظرفیت، کمی از RAID 5 گران تر است.
آموزش RAID 50
RAID 50 چیست
آموزش RAID 50
RAID 50 چیست

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

5 نکته برای انخاب سرور مجازی

۵ نکته برای انتخاب VPSمناسب شما

کدام مدل از سرور مجازی برای کار شما مناسب است؟ شما بین VPS SSD و VPS ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.