Home / آموزش / آموزش شبکه / storage / حافظه ذخیره سازی جدید سونی با ظرفیت خیره کننده ۱۸۵ ترابایت

حافظه ذخیره سازی جدید سونی با ظرفیت خیره کننده ۱۸۵ ترابایت

Sony,T-L-286185-1سونی ۱۸۵ ترابایت را یک نوار مغناطیسی جا داد.

بیشترین شکل مرسوم نوارهای مغناطیسی در ایران نوارهای کاست ضبط صوت و VHS است و شاید کمتر کسی را پیدا کنید که از آنها استفاده نکرده باشد. چندی پیش شرکت سونی اعلام کرد که روش جدیدی برای ذخیره اطلاعات روی نوارهای مغناطیسی ابدا کرده. سونی با همکاری IBM لایه ای از ذرات مغناطیسی نانو را تولید کرده که بین لایه زیرین و پوشش محافظ قرار می گیرد. این ساختار ذرات بلورین همشکل با استفاده از تکنولوژی ساخت زیرلایه مغناطیسی نرم سونی ممکن شده و به بازده ذخیره سازی ۷۴ برابر اندازه نوارهای مرسوم دست یافته.

ذخیره سازی روی نوارهای مغناطیسی شاید در برابر روشهای مدرن ذخیره سازی مانند دایناسورها کند، بزرگ و منقرض شده به نظر برسند، ولی این الزاماً صحیح نیست. این نوع ذخیره سازی برای اهداف آرشیو، بایگانی و بطور کلی اعمالی که نیاز به ذخیره مقادیر عظیمی از اطلاعات دارند، عالی است. ولی به این دلیل که نوارها بصورت خطی اطلاعات را ذخیره می کنند سرعت خواند و نوشتن رو آن پایین می آید.

آقای جیسون بافینگتون (Jason Buffington) تحلیلگر بخش استراتژی شرکت سونی در مقاله ای که در مجله Computer World منتشر شده گفت: ” قسمت اعظم داغ ننگ کند بودن دیگر حقیقت ندارد. این تکنولوژی درحال سریعتر شدن است، از درایوهای دیسک سخت HDD اقتصادی تر است و بدلیل مصرف برق کمتر آسیب های زیست محیطی کمتری هم دارد.

نوار مغناطیسی جدید و قدیم در کنار هم
نوار مغناطیسی جدید و قدیم در کنار هم

ظرفیت ذخیره سازی روی نوار مغناطیسی با مقیاس گیگابایت بر اینچ مربع ( GB/in2 ) اندازه گیری می شود و حداقل ظرفیت نوارهای استاندارد موجود از GB/in2 2 شروع می شود. تکنولوژی نوار مغناطیسی جدید سونی، ظرفیت تقریبی GB/in2 148 و به تبع آن، ۱۸۵ ترابایت در هر کاست را داراست.

طبق گفته شرکت سونی ” در سالهای اخیر بمنظور مدیریت امن دیتا و بدنبال رخداد فجایع طبیعی، بازیابی سریع سیستمهای اطلاعاتی مانند دیتابیس ها و دیتاسرورها از همیشه مهمتر شده، و شرکتهای سراسر جهان اقدام به ساخت سیستمهای اطلاعاتی جدید کرده اند. به علاوه، توسعه سرویسهای ابری و ایجاد بازارهای جدید برای استفاده از اطلاعات حجیم، نیاز روز افزونی را برای ابزار ذخیره سازی دیتا که بتواند مقادیر زیادی از اطلاعات را در خودش ذخیره کند، بوجود آورده.

مقدار داده های ذخیره و پردازش شده در دنیا با نرخ هشدار دهنده ای درحال رشد است. طبق گزارش سال ۲۰۱۳ شرکت IDC (شرکت داده های بین الملل یا International Data Corporation ) این شرکت در سال قبل از آن، ۲۰۲ اگزابایت (Exabyte) و در همان سال ، ۸۹۸ اگزابایت داده تولید کرده. این گزارش همچنین پیشبینی می کند که تا سال ۲۰۲۰ مجموع جهانی این رقم به ۶٫۶ زتابایت (zettabyte) افزایش خواهد یافت. فایل PDF این گزارش را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

زتابایت معادل ۲ بتوان ۷۰ یا ۱۰ بتوان ۲۱ است. یک زتابایت تقریبا نزدیک به هزار اگزابایت یا یک میلیارد ترابایت است. نوار مغناطیسی ظرفیت بالای جدید سونی می تواند گذینه مناسبی برای نیازهای آرشیو و بایگانی شرکتهای بزرگ باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوار مغناطیسی جدید سونی به آدرس Sony.com مراجعه فرمائید.

منبع: http://www.tomsitpro.com/articles/sony-185tb-magnetic-tape-enterprise-storage,1-1933.html

درباره ونداد نظیف کار

Check Also

آموزش RAID

RAID 50، هزینه اضافی یا برنامه ریزی برای آینده؟

(RAID 50 (parity with Striping چیست؟ RAID 50 (که گاهی اوقات RAID 5+0 نیز نامیده می شود)، ترکیبی ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.