Home / آموزش / آموزش شبکه / هاستینگ برروی سرور مجازی چیست و چگونه انتخاب کنیم (قسمت دوم)

هاستینگ برروی سرور مجازی چیست و چگونه انتخاب کنیم (قسمت دوم)

هاستینگ برروی سرور مجازی، چگونه کار میکند، چگونه انتخاب کنیم؟ (قسمت دوم)

برای خواندن قسمت اول این مقاله اینجا کلیک کنید

کی بهترین زمان برای مهاجرت است؟

آیا سرور مجازی پاسخ درستی برای سایت سماست؟

بیشتر کاربرانی که به سمت هاست برروی سرور مجازی میروند به دلیل استفاده از منابع مخصوصا CPU هست، چون در هاست اشتراکی استفاده از CPU به شدت محود میشود (حتی اگر از پلان های نامحدود خریداری کرده باشید) و همینطور کنترل بهتر بر روی مسایل امنیتی و بازدهی سیستم دلیل دیگری برای مهاجرت به روی سرور مجازی است. بسیاری از کاربران نیز که نیاز به منابع بیشتر دارند ولی از مسایل فنی ترس دارند برای مهاجرت به سرور اختصاصی ابتدا از سرور مجازی استفاده میکنند، چون بسیاری از سیستم عامل ها، اسکریپت ها و تنظیمات در سرور مجازی از سوی شرکت ارایه دهنده ارایه میشوند. پس اگر قصد دارید از سرور اختصاصی استفاده کنید پیشنهاد میکنم مدتی از سرور مجازی استفاده کنید و پس از مطمین شدن از توان فنی مبادرت به مهاجرت به سرور اختصاصی کنید.

اگر از هاست اشتراکی استفاده میکنید چه زمانی برای سوییچ کردن مناسب شماست؟

اکثر وبسایت ها با استفاده از هاست اشتراکی شروع به کار میکنند، و این کاملا خوب است و مناسب آنهاست چون هاست اشتراکی آسانترین انتخاب برای مبتدیان است، ارزان است، به سادگی مدیریت میشود و نیاز به دانش فنی بسیار پایینی دارد. ولی با بزرگ شدن و رشد سایت و نیاز به عملیات بیشتر بر روی آن استفاده از سرور مجازی به یک نیاز مبدل میشود.

اگر مردد هستید و نمیدانید زمان درست چه زمانیست، در زیر به چند مورد اشاره میکنیم:

۱- ترافیک های سنگین:

اگر ترافیک بالایی دارید و حتی مواقعی آلارم یا پیغامی مبنی بر استفاده زیاد از ترافیک از طرف شرکت ارایه دهنده خدمات هاستینگ دریافت میکنید زمان مناسبی برای استفاده از سرور مجازی خواهد بود.

۲- قابلیت اطمینان و امنیت:

شما به مقدار ثابت و مطمئنی از منابع (پردازنده، رم و هارد دیسک) نیاز دارید تا سایتی مطمئن و با بازدهی مناسب داشته باشید، همچنین برای امنیت بیشتر احتمالا نیاز دارید تا برروی دسترسی ها مثل SSH و همچنین پورت های سرویس دهنده تنظیمات بیشتری اعمال کنید (که برروی هاست اشتراکی امکانش وجود ندارد) و همینطور استفاده از مانیتورینگ های پیشرفته تر برای اطمینان از صحت عملکرد سایت و سرویس های آن.

۳- کنترل بهتر / دسترسی به Root سرور:

شما به نقطه ای میرسید که نیاز به دسترسی کامل برروی سرور خود جهت اعمال تنظیمات پیچیده تر و یا انجام کار های پیشرفته تری هستید. مثل نصب نرم افزار های سفارشی شده یا اختصاصی، یا اگر برنامه نویس هستید اجرای محیط نرم افزاری خاص به خود و …

چگونه ارایه دهنده مناسب خود را پیدا کنیم؟

آیا به دنبال انتخاب سرویس دهنده مناسب خود هستید؟ چند فاکتور کلی مهم وجود دارند که بیان میکنیم.

فاکتور شماره ۱- ویندوز یا لینوکس؟

برای شروع باید بدانید که برروی کدام سیستم عامل سایتتان را بالا خواهید آورد(راه اندازی خواهید کرد)؟ لینوکس به مراتب تخصصی تر و مطمین تر و سبکتر است ولی اگر سایتتان با استفاده از ASP یا APS.Net کار میکنید مجبور به استفاده از ویندوط خواهید بود.

فاکتور شماره ۲- سرور مجازی مدیریت شده در مقایسه با مدیریت نشده (Managed or Unmanaged):

در هاست اشتراکی شما به Root سرور دسترسی ندارید و نگرانی از این بابت نخواهید داشت، ولی وقتی از سرور مجازی صحبت میکنیم تمام آن سرور مجازی توسط شما اداره میشود. پس نیاز به کسی است تا آن را مانیتور کند و از صحت عملکرد آن و بازدهی آن مطمئن شود، اگر این کار توسط شرکت ارایه دهنده خدمات انجام شود به آن Managed VPS میگوییم که به دانش و وقت کمتری نیاز دارد، ولی اگر کلیه مسائل به شما واگذار شده اند به آن Unmanaged VPS میگوییم که دانش فنی بیشتر، وقت بیشتر و دقت بالاتری نیاز دارد. در این حالت تمام مشکلات نرم افزاری، مسایل مربوط به بازدهی منابع و مشکلات امنیتی به عهده شماست. اگر توان فنی آن را دارید و دوست دارید به چالش کشیده شوید استفاده از سرور مجازی مدیریت نشده مناسب شماست. اگر نه کمی پول بیشتر بپردازید و این مسایل را به عهده شرکت خدمات دهنده بگذارید. اکثر شرکت های ارایه دهنده خدمات VPS به صورت پیشفرض سرور های مجازی مدیریت شده ارایه میکنند، ولی بعضی ها برای آزادی بیشتر مدیریت نشده آن را نیز ارایه میکنند، کمی وقت بگذارید، جستجو کنید و پلن های مختلف ارایه دهنده های مختلف را با هم مقایسه کنید و ببینید هر کدام چه امکاناتی ارایه میکنند.

فاکتور شماره ۳- Redundancy and Scalability:

هر دوی این عوامل فاکتور های تعیین کننده ای برای انتخاب سرویس دهنده مناسب میباشند. Redundancy در کل به معنی وجود یک سیستم جاگزین است، اگر پاور سرور فیزیکی دچار مشکل شد باید پاور دیگری وجود داشته باشد که از خاموش شدن سرور جلوگیری کند (تقریبا تمام سرور ها قابلیت استفاده از چند پاور به صورت همزمان را دارند)، اگر هاردی که سرور شما روی آن است از کار افتاد نباید سیستم شما دچار مشکل شود (معمولا با استفاده از تکنولوژی های SAN در کنار Raid این کار انجام میشود)، اگر برق شهری قطع شود یا دچار مشکل شود باید UPS و ژنراتور اظطراری برق را تامین کنند، اگر سرویس دهنده اینترنت (ISP) آن دیتا سنتر دچار مشکل شود باید راه های جایگزینی برای دسترسی به اینترنت در دیتا سنتر وجود داشته باشید. و از طرف دیگر Scalability به قابلیت مقابله با شرایط ناگهانی گفته میشود، اگر به صورت ناگهانی ترافیک یک سایت به شدت افزایش پیدا کند یا منابع یک سرور بسیار پر شود باید یک سرور دیگری وجود داشته باشد تا مسئولیت آن را تقسیم کنند، ترکیب این دو ویژگی باعث به وجود آمدن Uptime بالاتر و بازدهی بهتر و سرعت بالاتر سایت خواهد شد. پس بیشتر جستجو کنید و مطمین شوید ارایه دهنده سرویس شما این قابلیت ها را دارد و کارکرد بهینه سرور مجازی شما را تضمین میکند.

فاکتور شماره ۴- قیمت:

پلن های سرور مجازی
مقایسه قیمت سرور مجازی

قیمت همیشه عامل تعیین کننده ای بوده و خواهد بود، با مقایسه پلن های مختلف از سرویس دهنده های متفاوت میتوانید طیف وسیع قیمت ها را ببینید، قیمت هایی بین ۱۱ هزار تومان در ماه تا چند میلیون در ماه!!

این قیمت ها با توجه به نوع سخت افزار، میزان منابع (پردازنده، رم، هارد دیسک)، پهنای باند و تعداد آی پی های اختصاص یافته مشخص میشوند، ولی فراموش نکنید بسیاری عامل دیگر نیز تاثیر گذارند مانند مکان جغرافیایی، نوع سرور ها و تجهیزات دیتاسنتر، قابلیت های Redundancy و Scalability، میزان تضمین سرویس و لینک های ارتباطی و … پس فقط به پلن ارایه شده بسنده نکنید و شرایط دیگر را نیز به دقت بسنجید، شرکت هایی هستند که قیمت های بسیار پایینی با منابع خوب ارایه میکنند، ولی در عمل شما با انتخا آنها تنها استرس و نگرانی های جدیدی را وارد زندگیتان میکنید و پس از مدتی استفاده شروع به لعن و نفرین فرستادن به خود و شرکت خدمات دهنده و دیتا سنتر و نویسنده این مقاله و زمین و زمان خواهید کرد. پس لطفا در انتخاب سرور مجازی خود دقت کنید تا به هر چیزی که به دنبالش هستید برسید با اینکه نیاز داشته باشید مقداری پول بیشتر پرداخت کنید.

فاکتور شماره ۵- قابلیت تغییر منابع و تنظیمات سرور:

پلن های سرور مجازی
مقایسه قیمت سرور مجازی

به این نکته توجه داشته باشید الان به میزان پردازنده،رم،هارد و ترافیک نیاز دارید و به دنبال پلن مناسب بگردید ولی در آینده که به منابع بیشتری نیاز خواهید داشت چه؟ آیا سرویس دهنده شما امکان تغییر در منابع را به شما میدهد؟ اگر پاسخ آری است با چه شرایطی و با چه قیمتی؟

فاکتور شماره ۶- تیم پشتیبانی فنی و مدت زمان و نحوه پاسخگویی

احتمالا اگر به سایت های ارایه دهندگان خدمات هاستینگ و سرور مجازی سر بزنید عبارت پشتیبانی ۲۴ ساعته یا ۲۴/۷ را خواهید دید. باور کنید یا نه این یکی از مهمترین فاکتور های انتخاب سرویس مناسب است. اینکه تیم پشتیبانی چقدر از نظر فنی مسلط است، با چه سرعتی به درخواست های شما پاسخ میدهد و نحوه برخوردشان چگونه است تفاوتی میان زندگی در بهشت برین وعده داده شده تا ابد و یا سوختن در آتش و مواد مذاب جهنم را برایتان رقم خواهد زد. حتما دقت کنید تاکید میکنم حتما حتما حتما برای این موضوع وقت و انرژی بزارید، جستجو کنید، نظر کاربران را بسنجید، اقدام به ارسال تیکت (از سایت سرویس دهندگان قابل انجام است) کنید و سوالات خود را بپرسید، آنها را به چالش بکشید و نیاز های خود را بیان کنید، بار فنی، سرعت پاسخگویی و نحوه برخورد آنها را بسنجید و مقایسه کنید. انتخاب اشتباه باعث میشود که پس از مدتی به فکر تغییر سرویس دهدنده خود کنید که مراتب سخت تر و چالش برانگیز تر از اندکی دقت بیشتر در ابتدای انتخابتان است.

فاکتور شماره ۷- استفاده آزمایشی

بعضی از سرویس دهندگان امکان استفاده آزمایشی محدودی از سرور مجازی را برایتان فراهم میکنند. از آنها استفاده کنید، امکانات کنترل پنل را ببینید و سعی کنید متوجه بشید که آیا همه نیاز های شما را فراهم میکند؟ ببینید آیا به تمام ادعاهایی که داشتند و وعده هایی که ذکر کرده اند عمل میکنند؟ حتما چالش های خود را با تیم پشتیبانی در میان بگذاربد و با دانش کامل اقدام به انتخاب کنید.

امیدوارم این مقاله کمکتان کند تا با کمترین اشتباه اقدام به انتخاب مناسب ترین سرور مجازی کنید.

همچنین میتوانید مقاله ای دیگر در همین زمینه در سایت ما بخوانید: ۵ نکته برای انتخاب سرور مجازی مناسب شما

این مقاله برای شما مفید بود؟ لطفا نظر خود را بنویسید.

پاسخ سوالاتون رو پیدا نکردید؟ در نظرات آن را مطرح کنید.

 

فروش ویژه محصولات دست دوم سیسکو

Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ G  بیست و چهار پورت POE گیگ
Cisco 3750 POE فروش
سوییچ سیسکو ۳۷۵۰ چهل و هشت پورت POE

درباره محمد کلینی

از سال 1382 به صورت تخصصی وارد دنیای شبکه شدم، از MCP مایکروسافت شروع کردم تا Microsoft MCSE 2003 و بعد ها 2008 و همینطور MCTS در 3 گرایش،تا اینکه وارد شرکت نفت شدم و وارد مبحث مجازی سازی با استفاده از پلتفرم VMWare شدم، و بعدها به صورت تخصصی سیسکو و تکنولوژی های مرتبط با آن را کار کردم تا به امروز! عاشق طبیعت و طبیعت گردی و مسافرت هستم و از هر فرصتی برای رفتن به دل طبیعت استفاده میکنم! و رویای جهانگردی رو همیشه تو سر داشتم و الانم بیشتر از همیشه دوست دارم تا دنیا رو ببینم!!

Check Also

آموزش استفاده از poe

سیسکو inline power, POE یا POE پلاس

سیسکو Inline power، POE یا POE پلاس. کدام یک برای شما مناسب هستند؟ دو تکنولوژی ...

نظر بدید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
میخواهید کوپن های تخفیف برایتان ارسال شود؟
فقط کافیست نام و ایمیل خود را وارد کنید! تخفیف های شگفت انگیز برایتان ارسال میشود!!
ما هیچ وقت برای شما اسپم نمیفرستیم!!!
عضویت در خبرنامه
برای دریافت آموزش های کاربردی در زمینه شبکه و کامپیوتر، اطلاعات زیر را تکمیل کنید! ما هیچ وقت به ایمیل شما اسپم نمیفرستیم و آن را در اختیار دیگران قرار نخواهیم داد.